Více o mně i o PERMANENTU

Jmenuji se Kateřina Macháčová. Jsem mámou, vědeckou pracovnicí, lektorkou a pohybovou terapeutkou. Vše, co v životě dělám mi dává smysl a jsem moc ráda, že mohu předávat, co jsem se dosud naučila! Podstatu tvoří mix mých osobních, praktických a teoretických zkušeností, který se promítá zejména ve cvičení PERMANENTO, ale vlastně ve všech mých aktivitách.

PERMANENTO je propracovaný koncept cvičení založený na pochopení širších souvislostí a přijetí zodpovědnosti za své tělo, své zdraví a potažmo svůj život... Jde v podstatě o unikátní pohybově-vzdělávací program, který jsem začala vytvářet před sedmi lety. Bylo to v době, kdy jsem cítila, že musím ve svém životě začít dělat věci jinak a změnit přístup nejen k sobě, ale i ke svému tělu a k pohybu. Začala jsem hledat a zkoušet nové přístupy, až jsem se dostala ke knize Pressing Resets autorů Tima Andersona a Geoffa Neuperta a začala se více zajímat o využití vývojové kineziologie ve cvičení. A to v podstatě ostartovalo můj nový život. Hrála jsem si s pohyby z prvního roku života a hledala způsob, jak se jednoduše a efektivně udržovat, abych byla spokojená a cítila se dobře. A podařilo se! PERMANENTO je pro mě každodenním společníkem. Vím, že se mohu spolehnout na své tělo nejen v běžném životě, ale i při náročnějších výkonech, do kterých se stále čas od času pouštím. Základy jsou pevné a já můžu stavět třeba mrakodrapy ;)

A protože se více než 20 let zabývám problematikou zdravého a aktivního stárnutí v rámci Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče při FHS UK, začala jsem zkoumat možnosti využití vývojové kineziologie pro kvalitní život v pozdním věku. Zkontaktovala jsem tedy Tima Andersona, autora zmíněné knihy, a s jeho pomocí vytvořila modifikace cvičení pro dříve narozené. Tak vzniklo PERMANENTO - věku navzdory a nápad účinky cvičení empiricky ověřit. Aktuálně vedu tříletý výzkumný projekt podpořený Ministerstvem zdravotnictví ČR (AZV NU22-09-00447) a Nadačním Fondem Veolia, jehož se účastní celkem 90 osob nad 70 let. Je to neskutečná radost a už teď se moc těším na výsledky!